e-budownictwo logo
Biuletyn Informacji Publicznej - logo
ikona-język-migowy

Jubileusz 25-lecia Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie – Powiat Grodzki

W dniu 5 listopada 2024 r. w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego, znajdującej się w Pałacu Wielopolskich, pl. Wszystkich Świętych w Krakowie, odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu 25-lecia Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie – Powiat Grodzki.

Podczas uroczystości Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, w imieniu Prezydenta RP odznaczył pracowników Inspektoratu medalami za długoletnią służbę. Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski wręczył zasłużonym pracownikom odznaczenia “Honoris Gratia”. Uroczystość ta była również okazją do podziękowania i wręczenia okolicznościowych medali pamiątkowych z okazji 25-lecia Nadzoru Budowlanego Wojewodzie Małopolskiemu i Prezydentowi Miasta Krakowa.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie – Powiat Grodzki Małgorzata Boryczko przybliżyła w trakcie uroczystości działalność Inspektoratu.

„Mija 25 lat od powołania Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego. 

Nie ukrywajmy – początki były trudne. Blisko milionowe  miasto obsługiwało zaledwie 10 inspektorów, wyposażonych w taśmy miernicze, kartki papieru i długopisy. Dojazd na miejsce kontroli, akcji gaśniczej czy katastrofy budowlanej był wyzwaniem dla małych i starych samochodów. Z marnego budżetu Inspektoratu żartowano, że nie wystarczy on nawet na znaczki pocztowe do korespondencji, a co dopiero na realne działania.

Dziś mamy zupełnie inną rzeczywistość. 25 lat wystarczyło, aby przejść od długopisu i maszyny do pisania do pełnej cyfryzacji. Teraz w Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Krakowie jest 50 pracowników, a większość stanowią inżynierowie, posiadający uprawnienia budowlane. Mamy tablety, dalmierze i drony. Poruszamy się ekologicznymi, hybrydowymi samochodami, które pozwalają nam dotrzeć praktycznie w każde miejsce.

Gdyby zapytać mieszkańców, czym zajmuje się nadzór budowlany, pewnie większość uznałaby, że chodzi o pilnowanie legalności procesu budowlanego, kontrole i walkę z samowolą budowlaną. Oczywiście tym się zajmujemy, ale najważniejszym zadaniem Nadzoru Budowlanego jest zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno w czasie budowy,  jak również podczas użytkowania  wzniesionych obiektów.  Chcemy czuć się bezpiecznie we własnym mieszkaniu, w miejscu pracy, wypoczywając czy też poruszając się po drogach, mostach i wiaduktach.

Dbałość o przestrzeń i zachowanie terenów zielonych to kolejne wyzwanie dla organów Nadzoru Budowlanego. Nie sadzimy drzew, ale dbamy, aby zachowały się te, które już istnieją i pilnujemy, by inwestorzy wywiązywali się z nałożonych w decyzjach nasadzeń i by urządzali tereny zielone tak jak się do tego zobowiązali starając się o pozwolenie na budowę. 

W Krakowie szczególnym zadaniem jest dbałość o zabytki.  Robimy wszystko, by użytkowanie  obiektów zabytkowych nie stwarzało zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców. Staramy się łączyć przeszłość z teraźniejszą w taki sposób, by nasze dziedzictwo nadal mogło służyć mieszkańcom.

Kraków to miasto wielu wydarzeń rangi międzynarodowej, spotkań dostojników państwowych, uroczystości religijnych, imprez sportowych i kulturalnych. Podczas takich wydarzeń jak Igrzyska Europejskie czy Światowe Dni Młodzieży, a wcześniej papieskie pielgrzymki, ludzie mogli obserwować policyjne radiowozy i eskorty, ochroniarzy i inne służby zapewniające spokojny przebieg uroczystości. Nas tam nie było widać, ale to nasi inspektorzy sprawdzali wcześniej wszystkie obiekty i miejsca – właśnie pod kątem bezpieczeństwa – zanim pojawili się w tych miejscach uczestnicy tych wydarzeń.

Mamy dużo pracy w Krakowie, ale pomagamy także innym Inspektoratom, gdy potrzebują wsparcia. Dotyczy to zwłaszcza oceny zniszczeń i badania konstrukcji budowlanych po klęskach żywiołowych. Byliśmy w województwie kujawsko-pomorskim, w Librantowej koło Nowego Sącza, gdzie szalały wichury i przeszła trąba powietrzna. A w ostatnich tygodniach pracowaliśmy wraz z inżynierami z całej Polski po katastrofalnej powodzi na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Byliśmy potrzebni w tych miejscach, by poszkodowani mieszkańcy  mogli przystąpić do odbudowy, remontu i  jak najszybciej wrócić do domów. By mogli uzyskać wsparcie finansowe. Byliśmy tam, bo jesteśmy służbą dla ludzi.

Paradoksalnie najlepiej było to widać w pandemii koronawirusa. Wszyscy pamiętamy ten czas jako pełen obaw, lęków, odosobnienia, przestoju gospodarczego. Ale jedna dziedzina życia kwitła wtedy w najlepsze – to budownictwo. Krakowianie remontowali swoje mieszkania i domy na potęgę, wykorzystywali czas izolacji do tego, by zrealizować mniejsze lub większe inwestycje budowlane. Nie mogliśmy, ale też nie chcieliśmy odkładać naszej pracy na okres po pandemii. Wiedzieliśmy, że ludzie od nas oczekują, tak ważnej dla nich  decyzji pozwolenia na użytkowanie.

Pracownicy Inspektoratu znajdują również czas na podejmowanie akcji charytatywnych.

Na koniec chciałam jeszcze raz podkreślić, że jesteśmy dla ludzi, by zapewnić im bezpieczeństwo. Zdaję sobie sprawę, że słowo “nadzór” źle kojarzy się przeciętnemu Polakowi. Dlatego pozwolę sobie żartobliwie rozszyfrować skrót PINB… Praca Intensywna Na rzecz Bezpieczeństwa”. 

Na koniec uroczystości Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie – Powiat Grodzki Małgorzata Boryczko podziękowała  służbom, spółkom, jednostkom miejskim, instytucjom, wszystkim  Komendantom  służb mundurowych, Prezesom, Dyrektorom i wszystkim z którymi dane nam było współpracować.

Ponadto Dyrektor PINB złożyła wszystkim pracownikom życzenia, by praca w Nadzorze Budowlanym sprawiała im jak najwięcej satysfakcji.